תמא ולמה? מידע על תמ 
				תמא ולמה? מידע על תמ

תמא ולמה? מידע על תמ"א 38

מה זה תמ"א 38?

"תמ"א 38 "היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה בהתאם לתקן הישראלי. התכנית מאפשרת תהליכים מזורזים ויעילים להתחדשות עירונית בבניינים ישנים. במסגרת התכנית, ניתן לחזק את הבניין הקיים או להרוס אותו ולבנות אחר במקומו, ללא כל עלות מצד הדיירים. בתוצאה הסופית, אתם הדיירים זוכים לבניין חדש או משופץ, העומד בתקן הישראלי לרעידות אדמה. בשני המקרים וככל שניתן מבחינה הנדסית, מקבלים הדיירים הגדלה של הדירה ותוספת חדר ממ"ד ומרפסת (הכל בהתאם לתקנות).

גם בתכנית לחיזוק ושיפוץ (להבדיל מהריסה ובנייה) מקבלים הדיירים בניין מחודש ברמה גבוהה. למימון עלויות הבינוי והשיפוץ בפרויקט ייבנו דירות נוספות בבניין החדש או דירות חדשות מעל הבניין המחוזק. בנוסף לבניין חדש או מחודש, לרוב גם מחודשת סביבת הבניין, משופצת החנייה, משדרגים את הגינה, מחדש את תשתיות המים, החשמל והביוב וכדומה.

להצטרפות לתכנית עליכם לעמוד בתנאי הסף הבאים:

  1. הבניין תוכנן לפני שנת 1980 ודורש חיזוק מפני רעידות אדמה
  2. לא בוצעו בבניין תוספות בניה משנת 2005
  3. עמידה בתנאים הנדסיים ותכנוניים (לאחר בדיקת מהנדס)
  4. עמידה בתנאי הכדאיות הכלכלית (לאחר בדיקה כלכלית)
  5. נסח טאבו נקי מבעיות משפטיות

מתקדמים בשלבים

תמ"א 38 מתנהלת בשלבים מסודרים. הדרך הקלה והפשוטה ביותר להתחיל בתהליך היא להיכנס למנהלת להתחדשות עירונית בחדרה ולקבל מאתנו הדרכה וליווי לאורך כל התהליך, ללא עלות. קחו בחשבון כי התהליך לוקח זמן ודורש סבלנות, אך התוצאה משתלמת ותעלה את ערך דירתכם. הצלחת התכנית תלויה בעיקר בכדאיות כלכלית ושיתוף פעולה בין הדיירים. לאחר הגשת הבקשה למנהלת להתחדשות עירונית ואישורה, אנחנו נכנס את הדיירים בבניין ונסביר לכם בפירוט את כל התהליך על שלביו השונים.